Is Liquid Chalk Cheaper Than Regular Chalk?

By Vic
July 6, 2022

A single regular chalk block is cheaper than liquid chalk, but this doesn’t take into consideration the difference in quality and the longer lifetime of the liquid chalk.

Liquid chalk has many advantages over regular chalk, you can read about them here. Typically, a 250mL bottle of liquid chalk will outlast several chalk blocks.

In the long term, liquid chalk ends up being cheaper. In part this is because you need less as it sticks better to the hands and the fact that there is less mess.

The other reason is that chalk blocks have air pockets and therefore have a lot less chalk. If compared, the weight of a typical chalk block is about 50g. A 250mL has several times as much chalk in it, even if the alcohol volume is taken into consideration.

Regular chalk blocks are $10, liquid chalk is typically more expensive. Given that it lasts up to 3-4 times longer, liquid chalk is definitely worth the money!

Liquid Chalk Shop provides the goods, check our products here

By Vic
Vic is an entrepreneur and Founder of Liquid Chalk. He has been in the fitness industry for over 5 years as a personal trainer and has an interest in calisthenics street workout and gymnastics.

Featured Blog Posts

How To Make Liquid Chalk At Home

How To Make Liquid Chalk At Home

Liquid chalk is an awesome product that's used to increase grip in various fitness settings. To make liquid chalk you will need magnesium carbonate, isopropanol alcohol, and a blender. Step 1. Preparing The Magnesium Carbonate The magnesium carbonate, or chalk, can be...

Chalk is an important tool for weightlifters

Chalk is an important tool for weightlifters

Liquid chalk is an important tool for weightlifters because it helps them grip the barbell. Without liquid chalk, their hands would be sweaty and slippery, which could cause them to drop the weights. Liquid chalk also absorbs sweat, which helps keep their hands dry....